LISTA LEKTUR

LISTA LEKTUR DO POBRANIAword-document-150594_960_720 (1)

Lektury dla klasy I

Semestr I Elementarz odkrywców

•         Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”

•         Julian Tuwim „Warzywa”

•         Małgorzata Strzałkowska „Leśny krasnoludek”

•         Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”

•         Danuta Wawiłow „Marzenie”

•         Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”

•         Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”

•         Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu”

Semestr II
  •    Julian Tuwim „Abecadło”
  •    Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik” (fragmenty)

  •    Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku” (fragmenty)

  •    Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”

  •   Julian Tuwim „Ptasie radio”

  •   Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)

  •    Marcin Brykczyński „Tata”

  •   Jan Brzechwa „Żaba”

  •    Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”

 Lektury dla klasy II

Semestr I Elementarz XXI wieku

•          Wiera Badalska „Legenda o białym orle” (tekst w podręczniku)

•          Jan Brzechwa „Na straganie” (tekst w podręczniku)

•          Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda”

•          Wanda Chotomska „Alfabet” (tekst w podręczniku)

•          Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów” (tekst w podręczniku)

•          Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał” (fragment w podręczniku)

•          Mira Lobe „Babcia na jabłoni” (fragment w podręczniku)

•          Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa” (tekst w podręczniku)

•          Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno” (tekst w podręczniku)

Semestr II • Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” (tekst w podręczniku)

• Jan Brzechwa „Prima aprilis” (tekst w podręczniku)

• Jan Brzechwa „Sowa” (tekst w podręczniku)

• Jan Brzechwa „Żuk” (tekst w podręczniku)

• Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” (tekst w podręczniku)

• Wanda Chotomska „Dzieci pana Astronoma” (fragmenty)

• Wanda Chotomska „Legenda o Warsie i Sawie” (tekst w podręczniku)

• Julia Duszyńska „Cudaczek-Wyśmiewaczek” (fragmenty)

• Jan Grabowski „Czarna owieczka”

• Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek

słonecznika”, „Witaminowa bomba” (teksty w podręczniku)

 Lektury dla klasy III

Podręcznik Nasza szkoła  M. Lorek i M. Zatorskiej

•          Baśnie afrykańskie (dowolne)

•          W. Badalska  „Ballada o uprzejmym rycerzu”

•          W. Bełza  „Abecadło o chlebie”

•          J. Brzechwa – wiersze, np. „Przygody rycerza Szaławiły”, „Grzyby”, „Szelmostwa lisa Witalisa”; „Akademia Pana Kleksa” (do wyboru)

•          Chmielewska „Pamiętnik Blumki”

•          B. Gawryluk „Mali bohaterowie”

•          T. Goździkiewicz „Fryckowe lato”

•          J. Inglot „Eri i smok”

•          T. Janson „Muminki”

•          M. Jaworczakowa  „Oto jest Kasia”

•          G. Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”, „Mity dla dzieci”

•          J. Korczak  „Król Maciuś Pierwszy”, „Król Maciuś na bezludnej wyspie”, „Kajtuś Czarodziej” (do wyboru)

•          Krasicki – bajki, np. „Lew i zwierzęta”

•          Z. Miler, E. Petiska „Krecik i spodenki”

o    Milne „Kubuś Puchatek”

•          J. Papuzińska „Asiunia”

•          E. Piotrowska „Fryderyk Chopin i jego świat”

•          J. Tuwim – wiersze, np. „Ptasie radio, „Rycerz Krzykalski”

•          W. Wojtyszko „Bromba i inni”

oraz

propozycje lektur do cyklu ćwiczeń z zakresu edukacji literackiej Nasze lektury w serii Nasze ćwiczenia autorstwa E. Hryszkiewicz i B. Stępień, skorelowanej z podręcznikiem przygotowanym przez MEN:

•                 H. Ch. Andersen – „Królowa śniegu”

•                 J. Grabowski „Puc, Bursztyn i goście”

•                 Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”

 Lektury dla klasy IV

Lektury obowiązkowe:
1. J. Brzechwa – „Akademia Pana Kleksa“
2. C. Collodi – „Pinokio”
3. J. Korczakowska – „Spotkanie nad morzem”
4. C. S. Lewis – „Lew, czarownica i stara szafa” 
5. Sempé i Goscinny – „Mikołajek”
Lektury uzupełniające:
1. J. Domagalik – „Pięć przygód detektywa Konopki”
2. J. Chmielewska – „Nawiedzony dom”
3. K. Grahame – „O czym szumią wierzby”
4. T. Jansson – „Opowiadania z Doliny Muminków”
5. L. J. Kern – „Ferdynand Wspaniały”
6. M. Konopnicka – „O krasnoludkach i  sierotce Marysi”
7. J. Korczak – „Król Maciuś Pierwszy” lub Bankructwo małego Dżeka”
8. M. Kownacka – „Rogaś z Doliny Roztoki”
9. M. Krüger – „Ucho, dynia 125” lub „Dar rzeki Fly”
10. S. Lagerlöf – „Cudowna podróż”
11. B. Leśmian – „Przygody Sindbada Żeglarza”
12. A. Lindgren – „Razmus i włóczęga”
13. E. Nesbit – „ Pięcioro dzieci i coś”
14. E. Niziurski –„Przygody Bąbla i Syfona”
15.  H. Ożogowska – „Chłopak na opak”

  Lektury dla klasy V

Lektury obowiązkowe:
1. F. H. Burnett – „Tajemniczy ogród”
2. F. Molnar – „Chłopcy z Placu Broni”
3. H. Sienkiewicz – „W pustyni i w puszczy”
4.  M. Twain – „Przygody Tomka Sawyera”
5.  J. Verne – „W 80 dni dookoła świata”
Lektury uzupełniające:
1. M. Dąbrowska – „Pies”
2. J. Korczak – „ Kajtuś czarodziej”
3. J. I. Kraszewski – „ Stara baśń” (fragmenty)
4. A. Lindgren – „Bracia Lwie Serce”
5. E. Niziurski – „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”
6. A. Oppman – „Legendy warszawskie”
7. E. Orzeszkowa – „Dobra pani” lub „A…B…C…”
8. H. Ożogowska – „Tajemnica zielonej pieczęci”
9. J. Parandowski – „Przygody Odyseusza”
10. B. Prus – „Z legend dawnego Egiptu”
11. Sat – Okh – „Biały mustang”
12. A. Szklarski – „Tomek w krainie kangurów”
13. M. W. Thackeray – „Pierścień i róża”
14. W. Woroszylski – „Cyryl, gdzie jesteś?”
15. Z. Żurakowska – „Jutro niedziela i inne opowiadania”

 Lektury dla klasy VI

Lektury obowiązkowe:
1. I. Jurgielewiczowa – „Ten obcy”
2. S. Lem – „Bajki robotów”
3. M. Musierowicz – „Kłamczucha”
4. E. Niziurski – „Sposób na Alcybiadesa”
5. L. M. Montgomery – „Ania z Zielonego Wzgórza”
Lektury uzupełniające:
1. A. Bahdaj – „Wakacje z duchami”
2. A. Conan–Doyle – „Przygody Sherlocka Holmesa”
3. D. Defoe – „Przypadki Robinsona Kruzoe”
4. I. Jurgielewiczowa – „Inna?”
5. R. Kipling – „Księga dżungli”
6. E. Knight – „Lassie, wróć!”
7. M. Krüger – „Godzina pasowej róży”
8. St. Lem – „Opowieści o pilocie  Pirxie”
9. K. Makuszyński – „Szatan z siódmej klasy”
10. T. Mayne–Reid – „Dolina bez wyjścia”
11. Z. Nienacki – „Pan Samochodzik i Templariusze”
12. E. Nowacka – „Małgosia kontra Małgosia”
13.  R. L. Stevenson – „Wyspa skarbów”
14. ks. J. Twardowski – „Zeszyt w kratkę”
15. D. Terakowska – „Władca Lewawu”
16. J. R. R. Tolkien – „Władca Pierścieni”
17. J. Verne – „Tajemnicza wyspa” lub „Piętnastoletni kapitan”
18. M. Wojtyszko – „Bromba i inni”

 Lektury dla klasy VII

Lektury obowiązkowe:
1. J. Słowacki – Balladyna
2. A. de Saint-Exupery – Mały Książę
3. I. Krasicki – Żona modna
4. A. Fredro – Zemsta
5. H. Sienkiewicz – Latarnik
6. Ch. Dickens – Opowieść wigilijna
7. A. Mickiewicz – Dziady
Lektury uzupełniające:
1. E. Hemingway – Stary człowiek i morze
2. A. Christie – I nie było już nikogo