1 MARCA – NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

aDSC00699
>>Kliknij, by zobaczyć zdjęcia na naszym Facebooku!

>>KLIKNIJ, BY POBRAĆ PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ NA TEMAT ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dziś przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Kim byli?
Określenie żołnierze wyklęci oznacza żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. XX wieku. Ostatni żołnierz wyklęty to Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

Jak obchodziliśmy ten dzień w naszej szkole?

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w ZSP, w Łysej Górze uczniowie obejrzeli fragmenty filmu “Ja jedna zginę-Inka 1946” oraz zapoznali się z przygotowaną na podstawie źródeł internetowych prezentacją na temat Żołnierzy Wyklętych. Na lekcjach poruszono zagadnienie, aby przybliżyć dzieciom problem, ale przede wszystkim rozwiać ich wątpliwości i odpowiedzieć na nasuwające się pytania. Ponadto zostały przygotowane gazetki okolicznościowe.

Mamy nadzieję, że godnie i z szacunkiem uczciliśmy tę ważną rocznicę.