Setna rocznica odzyskania niepodległości – obchody w ZSP w Łysej Górze

Jubileusz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości świętowaliśmy w naszej szkole w piątek, 9 listopada. Żeby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość i niepowtarzalność okazji, pan dyrektor placówki Artur Potępa zdecydował, że przygotujemy uroczystość, którą będą mogli obejrzeć nie tylko uczniowie
i nauczyciele, ale wszyscy mieszkańcy Łysej Góry, dla których słowo ojczyzna jest ważne i symboliczne. Dlatego akademia nie odbyła się tak jak zwykle w godzinach lekcyjnych, tylko po południu, aby każdy zainteresowany bez przeszkód mógł dotrzeć. 

Wprawdzie spodziewaliśmy się sporego zainteresowania, bo przecież każdy rodzic czy też dziadek chce obejrzeć swoje występujące dziecko, jednak ilość przybyłych na przedstawienie osób przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Sala gimnastyczna szkoły wypełniła się po brzegi, za co serdecznie dziękujemy, miło jest być docenionym. 

Wśród gości dostrzegliśmy panią sołtys, Bożenę Sachę, starostę powiatu brzeskiego, pana Andrzeja Potępę, księdza proboszcza, Mariana Wikara, przewodniczącego rady gminy, pana Piotra Maturę, przewodniczącą stowarzyszenia Krakus, panią Janinę Nosek i wielu znamienitych mieszkańców Łysej Góry. 

„Słuchaj więc i patrz”- naszą wieczornicę rozpoczęliśmy zapowiedzią konferansjerek, a potem popłynęły wzruszające słowa wierszy i piosenek. Uczniowie z zaangażowaniem prezentowali symboliczne  sceny dramowe, a  najmłodsze dzieci – zerówiaki, cudownie zatańczyły taniec z szarfami oraz poloneza. Całości dopełniała skromna, ale niezwykle wymowna scenografia. Pojawił się także wyjątkowy akcent- hejnał zagrany na żywo przez pana Józefa Brzezińskiego, na co dzień organistę łysogórskiej parafii, a prywatnie dziadka jednej z tańczących dziewczynek. 

Na zakończenie wszyscy, razem z publicznością, bardzo uroczyście odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. Cztery zwrotki, jak przystało
w hołdzie dla Niepodległej. 

Było tak, jak chcieliśmy, jak sobie wymarzyliśmy – symbolicznie, wzruszająco, pięknie i wyjątkowo. Godnie, bo godność naszej Ojczyzny jest nie do przecenienia, bo „Póki Polska żyje w nas, póty nie zginie…”

Nasi uczniowie- aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Gratulacje były bardzo miłe, szczere i budujące. To znaczy, że warto angażować się w sprawy Ojczyzny, budować jej wizerunek, pamiętać, że mamy wspólną historię, pochodzenie i język, że pomimo wszystko łączy nas znacznie więcej niż dzieli…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *