Rocznica 50-lecia szkoły “Tysiąclatki”!

Kliknij, by zobaczyć fotorelację z uroczystości na Facebooku!
Kliknij, by zobaczyć fotorelację z uroczystości na Facebooku! 

Podobno niepodobna wejść dwa razy do tej samej rzeki i nic dwa razy się nie zdarza,  ale z drugiej strony nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego spróbujemy… 21 maja upłynął rok od jubileuszu naszej szacownej Tysiąclatki. Dokładnie rok temu świętowaliśmy w zacnym i jakże licznym gronie 50-lecie budynku Szkoły Podstawowej w Łysej Górze. Cóż, wydaje się, że dopiero przed momentem przygotowywaliśmy się do tak ważnego wydarzenia, a okazuje się, że już od roku możemy go wspominać. Pora po raz kolejny powtórzyć cytat przewodni naszego jubileuszu: Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości. Nie da się z tym faktem polemizować, powspominajmy zatem.

Zależało nam, aby święto szkoły uczcić w sposób wyjątkowy, by wszyscy zaproszeni goście docenili starania gospodarzy i jednocześnie mieli poczucie dobrze spędzonego czasu. Jak to w szkole, wiadomo, każda uroczystość wiąże się z przygotowaniem części artystycznej i dekoracji. Ile głów, tyle pomysłów, więc zanim ostateczna wersja została wybrana i zaakceptowana przez grono pedagogiczne, mieliśmy do czynienia z prawdziwą burzą mózgów! Czego to nie było w planach- przedstawienie historyczne, szkolny teleekspress, kabaret, trudno było dojść do konsensusu. Wówczas sprawdziło się stare powiedzenie, że najprostsze rozwiązania są najtrafniejsze i że należy się chwalić tym, co ma się najlepszego, skoro więc dyrektor jest muzykiem, najwłaściwszy będzie koncert życzeń, czyli muzyczno-słowna forma podziękowania wszystkim tym, którym podziękować chcieliśmy, a trochę tego było – i już, po prostu…

Zapraszamy do nowej zakładki!
Zapraszamy do nowej zakładki!

Jubileusz szkoły to święto nie tylko obecnych uczniów, rodziców i pracowników, ale także, a może przede wszystkim święto absolwentów, emerytów i tych, którzy czują się emocjonalnie z placówką związani, dlatego w wytęp artystyczny zostali zaangażowani uczniowie, pracownicy (pan dyrektor zasiadł za pianinem, a jakże), absolwenci, rodzice i zaprzyjaźnieni ze szkołą artyści. Możemy nieskromnie pochwalić się, że był to strzał w dziesiątkę, a na dowód pozwolimy sobie przytoczyć fragment jednego z artykułów, który ukazał się po uroczystości w prasie: ”Bynajmniej nie jest to frazes uświęcony potrzebą chwili: ale rzadko, w swoim wieloletnim życiu zawodowym, widziałem oprawę artystyczną imprezy szkolnej, na tak wysokim poziomie. Gratulacje”.

Oczywiście występ artystyczny nie był jedynym punktem programu- wróćmy zatem do przygotowań.

Kiedy repertuar został wybrany i zaakceptowany, role rozdzielone i ćwiczone, trzeba było przecież przygotować program całej uroczystości i skupić się na przygotowaniu naszej kochanej „Staruszki”, czyli przywrócić jej dawny blask. Cóż pięćdziesiąt lat zmagań z niesfornymi lokatorami musiało pozostawić trwałe ślady, niekoniecznie dodające urody… Oczywiście szkoła przez ubiegłe lata przechodziła mniejsze lub większe remonty, a nawet całkiem ogromne, kiedy to trzeba było przygotować ją na przyjęcie przedszkolaków( w 2009 roku Szkoła Podstawowa stała się Zespołem Szkolno- Przedszkolnym), więc na co dzień  wygląda super ( pomimo usilnych starań uczniów, aby było inaczej), jednak postaraliśmy się udekorować ją tak, aby było odświętnie. Żeby goście, którzy dawno nie przekraczali jej progów, zauważyli, że bardzo dbamy o Jubilatkę. Dzięki naszym  staraniom pojawiły się ładne kwiaty zarówno na zewnątrz budynku jak i w środku, a także zyskaliśmy dwie stałe ekspozycje, pierwsza to piękne zdjęcia wykonane przez rodziców i absolwentów( pani Renata Najberek i pan Andrzej Sacha) zebrane pod wspólnym hasłem” Łysa Góra- nasza mała ojczyzna”, a druga to ciekawe prace plastyczne wykonane przez uczniów- postacie z baśni i lektur. Naprawdę projekty te wpłynęły bardzo na estetyczny wygląd placówki. Nową oprawę uzyskała także „ściana pamięci” naszego patrona Kuratora Jana Smolenia, a obok tablicy pamiątkowej SZKOŁA POMNIK TYSIĄCLECIA PAŃSTWA POLSKIEGO pojawiła się  kolejna-prezent ufundowany przez mieszkańców Łysej Góry- TABLICA PAMIĄTKOWA 50 LAT POWSTANIA SZKOŁY TYSIĄCLATKI. Dzięki tym staraniom znów moglibyśmy przytoczyć słowa Tadeusza Kotarbińskiego: ”Przeszłość…” i tak dalej, i tak dalej…

W końcu nadszedł TEN dzień. Uroczystość, jak wspomnieliśmy na samym początku, odbyła się rok temu, 21 maja. Rozpoczęła się uroczystą mszą świętą koncelebrowaną, którą odprawili ksiądz proboszcz Marian Wikar, ksiądz pułkownik Marek Wesołowski- dyrektor Liceum Akademickiego Korpusu Kadetów oraz dwaj absolwenci nasze szkoły, brat Izydor Wróbel i ksiądz Krzysztof Franczyk. Homilię wygłosił ksiądz proboszcz, który jednocześnie jest nauczycielem religii w naszej placówce. W kazaniu podkreślił rolę, jaką szkoła odgrywa w wychowaniu i kształtowaniu młodego człowieka oraz zgodną współpracę kościoła, szkoły i rodziców.

Następnie, już w budynku szkoły, przy asyście kadetów z LAKK nastąpiło uroczyste odsłonięcie wspomnianej wcześniej tablicy. O dokonanie ceremoniału zostali poproszeni starosta powiatu brzeskiego, pan Andrzej Potępa, wójt gminy Dębno, pan Wiesław Kozłowski, sołtys wsi, pani Bożena Sacha, dyrektor szkoły, pan Artur Potępa, który o pomoc poprosił pierwszego długoletniego dyrektora, pana Edwarda Prokopa, wreszcie „kropkę nad i” postawiła przewodnicząca samorządu uczniowskiego, Patrycja Sacha. Następnie zaproszeni goście i gospodarze przeszli do sali gimnastycznej, gdzie pan dyrektor wraz z współprowadzącą panią Anetą Sową( nauczycielka wychowania przedszkolnego) wygłosili  okolicznościowe przemówienie. Została przypomniana w nim historia szkolnictwa łysogórskiego w ogóle, postać patrona placówki, Kuratora Jana Smolenia, oczywiście nacisk został położony na funkcjonowanie placówki na przestrzeni ostatnich 50-ciu lat. Ze względu na ograniczenia czasowe prowadzący skupili się tylko na najważniejszych aspektach i sukcesach szkoły, ale nie zabrakło podziękowań dla wszystkich, którzy poświęcili mnóstwo czasu i energii, aby obchody jubileuszu mogły dojść do skutku. Nie ukrywamy, że było to bardzo miłe. W końcu przyszedł czas na szerzej omówione wcześniej występy artystyczne. Koncertowi życzeń towarzyszył pokaz multimedialny przygotowany ze starych fotografii odkurzonych z archiwalnych kronik i pożyczonych z rodzinnych albumów absolwentów. Chciałoby się powiedzieć zobaczmy to jeszcze raz, naprawdę było pięknie i wzruszająco… Po koncercie na scenie pojawiły się przedszkolaki w przedszkolnym repertuarze. Brawurowe wykonanie Okularów Juliana Tuwima zaowocowało zasłużoną burzą oklasków, a na zakończenie występów na scenie pojawił się szkolny zespól ludowy MALI ŁYSOGÓRZANIE, który zaprezentował wiązankę tańców ludowych. Po wcześniejszych ( lirycznej i rozrywkowej) częściach była to potrzebna przeciwwaga. Całość występów wzbogacona skromną, gustowną dekoracją dała naprawdę imponujący efekt. Pewnie dlatego, kiedy  chętni goście zabrali głos, popłynęły szczere gratulacje i życzenia, a nawet pojawiły się prezenty( statuetka, książki, projektor multimedialny i obietnica remontu schodów).

Po uczcie duchowej przyszła pora na coś dla ciała- poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. A przy stole, jak to zwykle bywa, nie zabrakło pogawędek, wspomnień, anegdot. Wszyscy miło spędziliśmy czas w gronie przyjaciół.

Z okazji Jubileuszu został wydany okolicznościowy biuletyn 50 LAT SZKOŁY TYSIĄCLATKI W ŁYSEJ GÓRZE, pod redakcją emerytowanego dyrektora pana Edwarda Prokopa. Rada Rodziców zadbała o okolicznościowe kubki z nadrukiem Tysiąclatki. Cegiełki ze sprzedaży biuletynu i kubków zasiliły skromny budżet Rady Rodziców, i pomogły w sfinansowaniu licznych potrzeb szkoły.

aCóż, chyba udało nam się znów zanurzyć w tej samej rzece, bo wspomnienia są nierozerwalną częścią teraźniejszości- Niektóre wydarzenia odciskają się w nas tak głęboko, że stają się bardziej doniosłe dopiero długi czas później. Takie chwile jątrzą przeszłość, a przez to są zawsze obecne w naszych wciąż bijących sercach. Niektórych wydarzeń się nie wspomina, lecz przeżywa je od nowa. Tak właśnie było, tak właśnie jest…

50 lat szkoły Tysiąclatki

Zapraszamy do nowej zakładki!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *