DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

         Szóstego lutego 2024 roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i świętowany jest na całym świecie. W naszej szkole obchodziliśmy go przez cały tydzień od 26 lutego do 5 marca, a świadectwa związane z tą inicjatywą można oglądać w szkole do dziś. Klasy od I do VIII zaangażowały się w zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci w bardzo różny sposób, tak, by każdy mógł zrozumieć i dostrzec zagrożenia jakie czyhają na nieostrożnych internautów.

            I tak klasy I i II poznały zasady bezpiecznego Internetu dzięki „Sieciakom.pl”, bajkom z morałem o „Śpiącej Królewnie”, „Czerwonym Kapturku”, „Złotej rybce”, „Królowej śniegu” i „Owcom w sieci”, na koniec dzieci przygotowały swoje plakaty promujące zdrowy sposób korzystania z sieci, które można obejrzeć na wystawie szkolnej oraz w galerii.

            Klasy III i IV, również poznały zasady bezpiecznego internetu dzięki „Sieciakom.pl”, ale także poprzez obejrzenie i przedyskutowanie zasad przedstawionych w bajkach „Owce w sieci” oraz dzięki bohaterom serii filmików (bajek) „Cyfrowobezpieczni.pl”, zwieńczeniem były komiksy narysowane przez uczniów, które również można podziwiać na wystawie i w galerii.

            Podobnie klasa V, która miała możliwość zapoznania się z zagrożeniami poprzez „Cyfrowobezpiecznych.pl”, hasłom na gazetce szkolnej, sprawdzeniu swojej wiedzy w Wordwol’u i pokonując wyzwania Interlandii, by na koniec przygotować komiksy dotyczące zagrożeń internetowych, korzystając ze strony StoryboardThat, a ich przesłanie, po wydrukowaniu, podziwiamy na wystawie i w galerii strony szkoły.

            Klasa VI poznała dogłębniej temat „Fake newsów”, które obecnie bardzo „zalewają” ogólnoświatową sieć internetową, tworzą fałszywy obraz rzeczywistości i kreują nieprawdziwe informacje. Oprócz definicji związanych z fake newsami, poznali statystyki spędzania przez młodzież czasu w sieci, a także strony podmiotów weryfikujących doniesienia sieciowe.

            „My wszyscy” to tytuł scenariusza lekcji, która odbyła się w klasie VII, różne oblicza hejtu, różny sposób patrzenia na sytuację, wcielanie się w role: ofiary, stalkera i świadka. To wszystko znalazło swoje odzwierciedlenie w ćwiczeniach praktycznych i plakacie dotyczącym hejtu i przygotowanym przez uczniów po zakończonych zajęciach.

            Promocja bezpieczeństwa, to nie tylko zagadnienia wydrukowane i wywieszone w gablotach, filmy czy bajki z morałem, ale także kreatywne działanie, dlatego klasa VIII przygotowała gazetkę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci, którą promowali na terenie szkoły, ale także rozwiązywali krzyżówkę o zagrożeniach i zdrowiu oraz przygotowali hasła związane z zagrożeniami, do których dopasować należało definicje.

            Bezpieczeństwo to bardzo ważna sprawa w życiu każdego człowieka, a ponieważ świat się zmienia, musimy umieć dostosowywać nasze zasady do obecnych standardów życia, a życie online stało się faktem i poza dobrodziejstwami niesie także wiele niebezpieczeństw o czy musimy pamiętać.

ULOTKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *