EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA KL. III

EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA KL. III

Uwaga! Zadania i materiały z przedmiotów: język angielski, informatyka, religia dostępne są w osobnych zakładkach (Materiały dla uczniów-> wybierz przedmiot-> religia/ język angielski/informatyka) lub po kliknięciu w wybrany link:

RELIGIA
JĘZYK ANGIELSKI
INFORMATYKA

Drogi trzecioklasisto !

W tej niecodziennej sytuacji musimy współpracować zdalnie, tak aby dobrze wykorzystać każdy dzień dla Twojego rozwoju.

W różny sposób kontaktujemy się z rodzicami i podajemy kolejne zadania. Dlatego bądź  cierpliwy i w szczególny sposób współpracuj z rodzicami i ze szkołą. Nasza nauka musi być usystematyzowana, więc będą podawane kolejne tematy i dni.

15. 06. Poniedziałek
Witam w kręgu tematycznym;  Wkrótce wakacje 
Już jesteście zorientowani, że to ostatni wpis tematów nauki w tym roku szkolnym. Zasłużyliście na wakacje i odpoczynek. 
Jeszcze kilka dni,  wytrwajcie do końca w pracy i w wyznaczonym dniu oddamy podręczniki. 

Temat dnia – Dzień taty
Każdy ma swoje święto,  tata obchodzi święto 23. 06. bardzo ważna osoba w waszym życiu. Przeczytamy sobie tekst literacki; Czarodziej str. 64 – 65. Pomyśl, jak można tacie pomóc, gdy ma swoje kłopoty, czy czarodziej pomógł w trudnej chwili, czy jego magia sprawdziła się? Co jest najważniejsze dla każdego taty ? Teraz wykonaj ćwiczenia str. 72 – 73. Matematyka z podręcznika rozwiązujemy zadania str. 59,- 2 zadania wybierz sobie ( możesz zrobić wszystkie ). Pamiętaj,  żeby przygotować upominek masz tydzień czasu, maja propozycja będzie na meseng. 

19. 06. Piątek 
Temat dnia – Bezpieczne wakacje
Wakacje to długo wyczekiwany czas przez wszystkie dzieci, które pracowały, uczyły się przez cały rok szkolny. Jednak jest to możliwość spotkania się z wieloma niebezpieczeństwami, jeżeli zabraknie ostrożnosci. Warto zapoznać się ze sposobami udzielenia pomocy osobie potrzebującej. Poczytaj na ten temat w podręczniku str. 66 – 67. Jakie rady mamy dla ciebie, wykonaj ćwiczenia str. 74 -75.
Matematyka  ćwiczenia str. 72 – 73 zad.1, 2 ,6 ( zawsze można więcej wg. zainteresowań).
Tego dnia spotkania wideo nie będzie. 

22. 06. Poniedziałek 
Temat dnia – Wakacyjne plany
Podrecznik strona 68 – 69 poczytaj sobie o wakacyjnych miesiącach lipiec i sierpień , jakie zmiany w przyrodzie następują.
Przeczytaj na str. 70 – 71 ciekawy tekst, dotyczy ciebie też. O czym rozmawiały dzieci w klasie , jak będzie po wakacjach. Co się zmieni? Jakie można podjąć  wyzwania. W ćwiczeniach popracuj na str. 80 – 81. 
Matematyka wg. własnych możliwości pracuj w ćwiczeniach, wybieraj strony i zadania ,które potrafisz ,o trudne pytaj kogoś starszego. Tak już do końca pracuj sobie dobrowolnie, pamiętając, że warto uczyć się dla siebie. W tym tygodniu spotkania wideo będą ustalane na bieżąco.

23. 06. Wtorek 
Temat dnia – Co nas czeka w czwartej klasie
Dzisiaj masz ostatni dzień podręczniki, (należy je oddać do szkoły), przeczytasz sobie wiersz pożegnalny;  Do widzenia trzecia klaso,
 str. 74 – 75. Samodzielnie wybierz sobie strony i zadania z ćwiczeń, popracuj sobie nad ortografią i gramatyką.
Przygotuj podrecznik z matematyki, z języka polskiego i lektury;  Brzydkie kaczątko, Karolcia, O psie, który jeździł koleją, do oddania do biblioteki,( jeżeli masz w domu inne książki wypożyczone to też przygotuj). Jaki będzie odbiór poinformuje po konferencji 19. 06. 
Teraz nie ma obowiązku wysyłania do mnie prac,  uczymy się dla siebie,  więcej zrobimy, więcej się nauczymy.

24. 06. Środa 
Temat dnia – Wakacje tuż, tuż
Z zadań na dzień dzisiejszy pozostawiam dobrowolność w pracy w ćwiczeniach z j. polskiego i z matematyki.  Nie musicie  przesyłać wykonanych  zadań , wiem ,że pracujecie dla swojego rozwoju i staracie się. Proszę tylko w tym tygodniu narysować coś ładnego i taki rysunek wysłać do mnie. Można zadedykować rysunek do kolegów w klasie z życzeniami na wakacje.

25. 06. Czwartek 
Temat dnia – Ocena pracy w trzeciej klasie
Pracujemy dobrowolnie w ćwiczeniach, nie oddajemy, nie robimy zdjęć, pochwalimy się rodzicom o swojej odpowiedzialnej pracy. Do mnie przesyłamy kolorowy obrazek narysowany przez siebie. (jeżeli wczoraj nie zdążyliście ). 

26. 06. Piątek 
              ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 

Szczegóły będą podane po ustaleniach 

08. 06. Poniedziałek
W obecnym tygodniu mamy tylko 3 dni nauki

Temat dnia –  Przygody psa Lampo
Przygotujemy sobie cytaty z lektury opisujące wygląd głównego bohatera – psa Lampo, przeczytamy je w grupie. Uzupełnimy zadania w ćwiczeniach lub przeczytamy str. 69 ( nie otrzymałam zadań od Was tylko nieliczni wysłali , dlatego powtórzymy sobie ten temat).
Matematyka , doliczamy się do miliona patrz podrecznik str. 56 zad. 1 czytamy sobie, a  zad. 2 kropka piszemy do zeszytu.  Str. 57 zad. 8  napisz  odpowiedz słownie. Na lekcji wideo czytamy zad. 3 . 

09. 06. Wtorek
Temat dnia –  Kulinarne podróże po Europie
Każdy region świata , kraj ma swoją niepowtarzalną kuchnię. Zapoznaj się z potrawami z różnych stron świata podręcz. str. 62 – 63. Przepisz kilka zdań o szarlotce do zeszytu.
Matematyka  – Czytamy i sprawdzamy zrobione już zadania na str. 67 w ćwicz . Nowe zadania na dzisiaj str. 70.

10. 06. Środa 
Temat dnia –  Dzień odkrywców 
Na podstawie przeczytanego wczoraj tekstu w podręczniku  pracujemy w ćwiczeniach str. 70 – 71. Dzień odkrywców.
 Matematyka ćwiczenia str. 71. Na zajęciach wideo będziemy przypominać sobie tabliczkę mnożenia i dzielenia w zakresie 100
W każdy dzień spotykamy się na zajęciach wideo w wyznaczonych dla siebie grupach . 


01.06. Poniedziałek 

Witam wszystkich w dniu Waszego święta Dzień Dziecka
Jest to wolny dzień od zajęć dydaktycznych,  wiec chce tylko złożyć  życzenia;
Dużo uśmiechu, miłej zabawy w gronie przyjaciół i najbliższej rodziny.
Doceniam Wasz wysiłek i sukcesy jakie odnosicie w pracy samodzielnej podczas nauki.
Z pewnością rodzice będą dumni, bo większość pracuje bardzo ambitnie i podejmuje trudne zadania. 
       MIŁEGO DNIA

02.06. Wtorek
W tym tygodniu pracujemy w kręgu tematu –  W Europie
Temat dnia  –  Nasi sąsiedzi 
Nasz kraj Polska ma 7 sąsiadujacych krajów i Morze Bałtyckie.  Zapoznaj się z tekstem informacyjnym str. 58 – 59 na temat tych państw. Każdy ma inną przyrodę , bogactwa i wielkość obszaru. Poszukaj nazwy ich stolic i flagi. Wykonaj w ćwiczeniach zad. str. 60 – 61 – 62.
( Zad. z gwiazdką nie jest obowiązkowe ).
Matematyka ćwiczenia str. 65.

03. 06. Środa 
Temat dnia –  Poznajemy kraje europejskie
W Europie 27 krajów dobrowolnie tworzy Unie Europejską po to, żeby członkowie mogli sobie pomagać. Poznasz znaki  i symbole  w opowiadaniu ;  Dwa tygodnie w Europie, str. 60 – 61. Różnorodność tych krajów jest bardzo duża i bogata w ciekawostki.  Polska też jest członkiem U E. Po przeczytaniu możesz przystąpić do ćwiczeń  str. 63 – 64, ( tu znów zadania z gwiazdką dla chętnych za jedno zad.  jedna szóstka ).
Matematyka  ćwiczenia ( str. 66 dla chętnych ) wszyscy robimy str. 67 ( zad. 5 dla chętnych ). 

04. 06. Czwartek
Temat dnia. –  Spotkanie z psem Lampo
Uzupełnienie metryczki lektury. Określenie cech i wyglądu głównego bohatera. Dzielenie się wrażeniami po samodzielnym przeczytaniu książki.  Wykonanie zadań w ćwiczeniach  str. 65 – 66.
Matematyka ćwiczenia str. 68  zad. 2 nieobowiązkowe. Str. 69 zad 3 nieobowiązkowe.

05. 06. Piątek 
Temat dnia. –  Przygody psa  Lampo
Poszukaj na mapie Europy położenie Włoch –  miejsce akcji w lekturze. Porządkowanie wydarzeń opisanych w lekturze.  Ćwiczenia  str. 67 – 68 – 69.  ( zad. 5 , 7 i 9 dla chętnych ). Podróże psa po kraju i  przyjaźń z ludźmi, ten temat przedstaw w postaci pracy plastycznej , dobrowolnie wybraną techniką ; kredki, farby, wycinanka.  Przygotuj prace i wyślij do mnie. 


25. 05. Poniedziałek 
Witam wszystkich w kolejnym tygodniu pracy, który będzie przebiegał w kręgu tematycznym;  W świecie dzieci. Jest to temat bardzo przyjazny , ponieważ mamy przed sobą Dzień Dziecka. Będzie mowa o zabawach, o tym, że każde dziecko jest bardzo ważne , ma swoje prawa do nauki, zabawy i wypoczynku.  Oczywiście ma też obowiązki jak każdy rozwijający się człowiek.

Temat dnia – Nasze podwórko 
Poznamy wybrane prawa dziecka na podstawie przeczytanego opowiadania : Drzewo do samego nieba , podrecznik str. 46 – 48. Poznamy relacje chłopców, ich zabawy i zajęcia. Wykonaj zadania w ćwiczeniach  str. 50 – 51.
Matematyka patrz ilustracja w podręczniku str. 46, napisz zad. 2. Ćwiczenia str. 62

26.05. Wtorek
Temat dnia –  Mamy swoje prawa
Pomyśl, jak wyglądałoby życie gdyby nie było spisanych praw, dla dorosłych w Konstytucji, a dla dzieci istnieje Konwencja o prawach dziecka, jest to dokument obowiązujący we  wszystkich państwach  świata i zawiera prawa dziecka. Dokładniej przeczytaj sobie w podręczniku str.50 – 51, dowiedziałeś się, że w Polsce istnieje Rzecznik Praw Dziecka, który dba o przestrzeganie tych praw. Ćwiczenia str. 52 – 53. Jeszcze zapamiętamy sobie ćwicz . gramatyczne jak pisać nie z przymiotnikami wykonaj zadanie 2  i 3 z podręcznika str.49.
Matematyka   Dzisiaj poznajesz miarę większa od  Kwintala (100 kg). Słowo tona oznacza 1000 kg. I waży  się np. węgiel, zboże podając miarę ilości ton. Oblicz zadania podrecznik str. 47 zad ,3 i 4.

27.05. Środa 
Temat dnia – Mamy swoje marzenia
Przeczytaj o marzeniach bohatera w wierszu Wędrówka str. 52 – 53. O szczęśliwych wędrowcach wykonaj zadania w ćwiczenia str. 54 – 55. Narysujesz jak sam wyobrażasz sobie najbardziej szczęśliwe miejsce na świecie (w ćwiczeniach. )
Matematyka pracuj w ćwiczeniach str. 63

28. 05. Czwartek
Temat dnia –  Dobry doktor
Poznasz nazwisko pedagoga , lekarza, pisarz i opiekuna dzieci, z jak wielkim szacunkiem traktował swoich podopiecznych
 JANUSZ  KORCZAK, czytając: Opowieść o Januszu Korczaku, str. 54 – 55. Ćwiczenia str. 56 – 57 (3 dla chętnych ).
Matematyka podrecznik str. 48 , zad 2 i 3. Ćwiczenia str 64 zad. 2

29. 05. Piątek
Temat dnia –  Co nas czeka w czerwcu
Czerwiec zawsze kojarzy się dzieciom z końcem roku szkolnego , czyli rozpoczęcie wakacji, bardzo radosny dzień. Co jeszcze czeka nas w tym miesiącu poczytaj w podręczniku str. 56 – 57. Wykonaj zadania Dzień odkrywców str. 58 – 59. Rozpoczynasz wolny czas , weekend jeszcze dokończ i sprawdź swoje zadania z całego tygodnia, przygotuj do wysłania zrobione zadania. Miłego wypoczynku.


18. 05. Poniedziałek 
Rozpoczynamy tydzień nauki w kręgu tematu : Maj wokół nas

Temat dnia –  Kto mieszka w jeziorze
W życiu bywają czasami sytuacje , kiedy trudno jest podjąć decyzję, a przyczyny mogą być różne . Czytając humorystyczny wiersz Jana Brzechwy pt.
Żuraw i czapla, dowiesz się jakie przyczyny sprawiły kłopoty ptakom.  Czytając wybierz dla siebie jedna rolę, przeczytaj głośno i przygotuj się do improwizacji wideo. Wykonaj zadania w ćwiczeniach str. 42 – 43.
Matematyka – przeczytaj zadanie  str. 45 w podręczniku, zad. 2 i 3 napisz do zeszytu

19. 05. Wtorek
Temat dnia –  Rośliny i zwierzęta wodne
Nad jeziorem spotkamy się z różnymi roślinami i zwierzętami , o ich bogactwie zapoznaj się w podręczniku str. 42. – 43, w zeszycie wykonaj zad 1, str. 43 czyli znajdź w encyklopedii i napisz kilka zdań na temat wybranego  zwierzęcia i narysuj lub wklej jego obrazek. Wysyłamy zdjęcie tej pracy.
Ćwiczenia str. 44. 
Matematyka – ćwiczenia str. 59 .

20. 05. Środa 
Temat dnia – Moja mama jest wspaniała 
Dzisiaj rozpoczynamy przygotowania do bardzo ważnego święta dla  każdego dziecka . 26 Maja Dzień Matki. Czytając opowiadanie pt. Zamiana, poznasz czym jest wdzięczność i jak można ją wyrazić. Wdzięczność to odpowiedz na dobro jakie doswiadczamy, odwzajemnienie, podziękowanie. Patrząc na ilustrację , pomyśl jaka była relacja Julki i mamy. W ćwiczeniach wykonaj zadania na str. 45.
Matematyka –  ćwiczenia strona 60 zad. 1 i 3.

21. 05. Czwartek
Temat dnia – Życzenia dla mamy
Przeczytaj bardzo uważnie:  Co to jest wdzięczność ?  Podrecznik str. 45 i  wykonaj zadanie w ćwiczeniach str. 46. Zaplanuj niespodziankę dla swojej mamy z okazji Dnia Matki, jeżeli będzie to laurka napisz jej za co chcesz podziękować patrz. ćwicz. str. 46 zad. 5 tylko przepisz tekst, który sam wymyśliłeś . 
Matematyka – ćwiczenia str. 61 zad 4 i 5.

22. 05. Piątek 
Temat dnia –  Maj pachnący kwiatami
Dzisiaj praca : Sprawdzam siebie,  ćwiczenia str. 48 -49.  Teraz masz czas na rozwijanie swoich zainteresowań , ćwiczenia gimnastyczne, muzyka rysunki, lub zadanie dodatkowe z matematyki dla chętnych . Przypominam , że mamy zaplanowaną samodzielnie przeczytać  lekturę:  O psie, który jeździł koleją. ( za dwa tygodnie , ok. 5. 06.)


11. 05. Poniedziałek
W kolejnym tygodniu pracujemy w kręgu tematu ;  Maj wokół nas.
Temat dnia –   Zamieszanie z samym  – h.
Dzisiaj mamy potyczki ortograficzne w podręczniku, tak wiec popatrz str. 34 – 35 kiedy pisać samo – h. Piszemy rzadko dlatego warto zapamiętać wyrazy w których się pojawiają: historia, hałas, herbata, hulajnoga, bohater, wahadło itp. W zeszycie wykonaj zad 1, rebusy wraz z kropką i zad 3.  Czytając wiersz s. 35 , Ale heca! zwróć uwagę na wyróżnione wyrazy i litery. Przejdź do ćwiczeń str 36 – 37.
Matematyka str. 43, pomyśle i rozwiążę, wybierz sobie przynajmniej 3 zadania i zrób w zeszycie
 ( wiadomo można więcej , a nawet wszystkie jako dodatkowe )

12. 05.  Wtorek
Temat dnia – Zielono mi
Rozpoczniesz naukę od przeczytanie wiersza str. 36 pt. ,,Dywan “, pomyśl jak wyglada? , komu dywan będzie służył? Koniecznie do zeszytu wypisz występujące w wierszu czasowniki. 
W ćwiczeniach masz 1, 2 i 3 zadanie str.38.
Matematyka ćwiczenia str.57

13. 05. Środa 
Temat dnia – Piszemy opowiadanie
Ilustracja,  przypomnienie jak konstruować opowiadanie i wyrazy  pomocnicze mamy na str. 37 w  podreczniku. Możesz skorzystać z podpowiedzi, mamy gotowy : Wstęp i zakończenie , twoim zadaniem jest napisać długie rozwinięcie, całość  3 części trzeba wpisać do zeszytu i zrobić zdjęcie – wysłać. 
 Matematyka ćwiczenia str.58.

14. 05.  Czwartek
Temat dnia –  Woda bezcenny dar
Woda jest źródłem życia i nie ma organizmów żywych zdolnych do funkcjonowania choćby bez odrobiny wody. Potrzebna jest tak samo jak powietrze, dlatego ważne jest , by była czysta. Przeczytaj sobie informacje str. 38, podrecznik,  i zapamiętaj ,
 które wody należą do płynących , a które do stojących. Wykonaj  zad.  w ćwiczeniach str 39.
Matematyka mnożymy i dzielimy przez 10 w zakresie 1000. Podrecznik str. 44 zad. 1 do przeczytania, 3 zad. napisz w zeszycie.

15. 05. Piątek
Temat dnia – Krążenie wody w przyrodzie
Woda występuje w 3 stanach skupienia jako para wodna , ciecz i lód , cały czas krąży w przyrodzie, popatrz na ilustracje w podręczniku
str. 39. Przepisz do zeszytu informacje z ramki; Jak powstają chmury. ? I w zeszycie narysuj obrazek krążącej wody. Ćwiczenia str 40 zad. 1, (zad. 5 dla chętnych ) Resztę czasu wypełnij swoimi zainteresowaniami, poćwicz , pobiegaj, posłuchaj muzyki.


4. 05. Poniedziałek
W bieżącym tygodniu pracujemy w kręgu tematu –  W świecie książek.Dzisiaj mamy Dzień odkrywców,  jeszcze powtórzymy sobie i utrwalimy temat : Góry Polski podręcznik str. 28 – 29, koniecznie przeczytaj tekst informacyjny o Tatrach, Karkonoszach i Bieszczadach. Dowiesz się czym wyróżnia się przyroda gór jej zwierzęta i roślinność. Postaraj się zapamiętać jakie piętra roślinności występują w górach. Teraz samodzielnie możesz już wykonać ćwiczenia str. 24 – 25.
Matematyka,  przechodzimy do odejmowania pisemnego z przekroczeniem progu dziesiątkowego- podręcznik s. 40, przeczytaj zad. 1 natomiast zad. 2, 3 i 4 wykonaj w zeszycie.

5. 05. Wtorek
Temat dnia –  Kto lubi czytać 
Przeczytaj opowiadanie pt. ,, Sposób na Adama”, pomyśl, co zrobiła pani bibliotekarka, żeby zachęcić chłopca do czytania ?
Jaka  książka spodobała się chłopcu ? Teraz wykonaj zadania w ćwiczeniach s. 26 – 27. 
Matematyka zadania w ćwiczeniach s. 54 . Przypominam o lekturze Karolcia , która będziemy za kilka dni omawiać i należy przeczytać. 

6. 05. Środa 
Temat dnia –  Świat gazet i czasopism
Pomyśl, czy w Twoim domu są jakieś gazety i czasopisma,  jeżeli masz przeglądnij te, które są dla dzieci. 
Wszystko na temat tych pism dowiesz się czytając informacje na str. 33 w podręczniku. Pomyśl co to jest dziennik, tygodnik, miesięcznik, kwartalnik. Na str. 29 – 30 w ćwiczeniach czekają na ciebie zadania. 
Matematyka podręcznik str. 41 zad. 3. Ćwiczenia s. 55 .

7. 05. Czwartek 
Temat dnia  – Spotkanie z Karolcią
Podczas naszego spotkania wideo będą swobodne wypowiedzi na temat samodzielnie przeczytanej lektury, np. Która  z przygód podobała ci się najbardziej ? Kolejno wykonamy zadania w ćwiczeniach str. 31- 33. ( zad. 5 nie jest obowiązkowe).
Z matematyki pracujemy w podręczniku str. 42 przeczytaj zad. 1, natomiast 2 zapisz do zeszytu. ( jeżeli lubisz zadania 3 i 4 dodatkowo, ja oceniam jak zawsze 6).

8. 05. Piątek
Temat dnia –  Przygody Karolci
Dzisiaj znów opowiadamy (wideo)wrażenie na temat bohaterów lektury, i wykonujemy zad. w ćw. s. 34 – 35. Zmieniamy lekcje na plastykę. Pracę plastyczną wykonaj kredkami pt. Jestem właścicielem niebieskiego koralika i proszę o spełnienie swojego życzenia (  może być rysunek w formie komiksu, lub z pisanymi tekstami). Matematyka ćwiczenia str. 56.


27. 04. Poniedziałek
W najbliższym tygodniu pracujemy w kręgu tematu;  Nasza ojczyzna.
Temat dnia –  Majowe święta 

W pierwszych dniach maja obchodzimy w Polsce 3 ważne święta, zobacz s. 18 – 19 podręcznik. Tutaj dowiesz się o tych dniach , a szczególnie  zwracam uwagę o dniu 3 MAJA  Święto Konstytucji. Po zapoznaniu się z tekstem informacyjnym wykonaj zadania w ćwiczeniach s. 14 – 15.  Podrecznik s. 21 zad. 2 do napisac do zeszytu. Z matematyki czeka nas dodawanie pisemne z przekroczeniem progu dziesiatkowego patrz podrecznik s. 38 zad. 1 i wykonaj zad. 2.  Ćwiczenia s. 52 

28.04. Wtorek
Temat dnia –  w pracowni mistrza Matejki

Dzisiaj poznasz malarza z Krakowa, który w swoich obrazach przedstawiał najważniejsze wydarzenia historyczne i portrety królów polskich. 
Jan Matejko , przeczytaj tekst informacyjny, podrecznik s. 22 i uważnie przyglądnij się jego obrazom s. 23. Teraz wykonaj
ćwiczenia s. 16 – 17. Z matematyki doskonalimy dodawanie pisemne podrecznik s. 39 zad. 2,  ćwiczenia s.53. Zrobione zadania przesyłamy do mnie.

29.04. Środa 
Temat dnia – Polacy za granicą. 

Rozpocznij naukę od przeczytania opowiadania podrecznik s. 24 – 25 pt. Zagadka. Zapamiętaj słowo emigracja – to wyjazd za granice na pobyt czasowy lub na stałe, z przyczyn zarobkowych, naukowych, rodzinnych lub innych. To właśnie dlatego trzeba starać się jak najlepiej uczyć j. angielskiego. Wykonaj zadania w ćwiczeniach s. 18 –  19 – 20. Zadanie z gwiazdką jest dodatkowe dla chętnych. Matematyka podrecznik s. 39 zad. 3 ( 4 dla interesujących się matematyką).

30.04. Czwartek
Temat dnia –  Wielki Polak, wielki człowiek

Samodzielnie lub z pomocą zapoznaj się z tekstem w podręczniku s. 26 – 27 – tutaj dowiedziałeś się jak wyglądało zycie Karola Wojtyły  do czasu , gdy został  papieżem.  W ćwiczeniach czeka cię krzyżówka s. 21 i zad do wykonania 5, 6  i 7. Zadanie 3 jest dodatkowe na 6.  Z racji nadchodzących świat państwowych , zrób chorągiewkę biało- czerwoną i postaw sobie w  widocznym miejscu w pokoju ,  zdjęcie chorągiewki  prześlij na grupę. Rozpoczynamy weekend, jutro święto dzień wolny od nauki.


Tydzień 20.04. -24.04.
20. 04. Poniedziałek 
Od dzisiaj rozpoczynamy prace w ostatniej 4 części podręcznika
i ćwiczeń do j.polskiego.

Krąg tematyczny Błękitna Planeta.

Temat dnia-  Nasza Ziemia
Corocznie w dniu 22 kwietnia  obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, celem jest promowanie ochrony środowiska i postaw proekologicznych.
Nasz temat będzie toczył się wokół tego święta. Zapamiętaj, jeżeli mówimy o Ziemi jako planecie zawsze piszemy dużą literą. Tutaj przypomnijmy sobie nazwisko największego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Zapoznaj się z tematem informacyjnym : Fantastyczne dzieła natury podr. str. 6 – 7.  I wykonaj ćwiczenia str. 4- 5. Z matematyki pracujemy w ćwiczeniach str. 47 – 48.

21. 04. Wtorek
Temat dnia –  Las naszym skarbem

Przeczytaj sobie wiersz str. 8 podręcznik, i pomyśl Jakie korzyści mają ludzie i zwierzęta z przebywania wśród drzew. Więcej na temat korzyści dowiesz się po przeczytaniu  tekstu : Znaczenia lasu str. 9.  Wykonaj zadania w. ćwicz. Str. 6 – 7. Z matematyki popracuj na str. 49. Proponuje wyjście do pobliskiego lasu w celu relaksu i obserwacji przyrody.

22. 04. Środa
Temat dnia –  W parku narodowym
Parki narodowe tworzy się w celu zachowania  różnorodności biologicznej, przyrody, krajobrazów, roślin i zwierząt. To ostoja dzikiej przyrody, gdzie człowiek nie może prowadzić działalności gospodarczej. Zapoznaj się z niektórymi parkami str. 10 – 11.
Zadania w ćwiczeniach str. 8 -9.  Opis łosia w zeszycie koniecznie proszę przesłać do mnie. Kolejne zadanie to wyjście na spacer lub wokół domu i zabawy ruchowe.

23.04. Czwartek
Temat dnia-  Chrońmy to co najcenniejsze
Rozpoczniemy prace od zadania pisemnego podręcznik
str.12 zad. 2. 
Przeczytaj sobie tekst  podręcznik str. 13 – 14 i pomyśl – co to jest : Czerwona księga zwierząt , wykonaj ćwiczenia str. 10 – 11. Matematyka : jeżeli znajdziesz towarzysza do gry w żółte i zielone to pograj str. 50 – 51. Z podręcznika w matematyce str. 34 zad. 2 i 4.

24.04. Piątek 
Temat dnia – Co nas czeka w maju

Zapoznaj się z ilustracjami i opisami charakterystycznymi dla przyrody wiosennej :  Majowa kartka z kalendarza podr. str. 16 -17.
Wykonaj zadania  Dzień odkrywców str.12 -13 w ćwiczeniach. Matematyka w podręczniku str. 36 zad. 1, 2 i 3 napisz w zeszycie.
Przypominam , że w wolnych chwilach czytamy lekturę – Karolcia.


17. 04. Piątek 
Temat dnia – Magia teatru

Sprawdzam siebie  zadanie na str. 88 – 89, postaraj się jeszcze raz przypomnieć sobie i zapamiętać nazwy osób  pracujące w teatrze.   Narysuj na kartce scenę,  kurtynę i zilustruje swoją ulubiona bajkę , którą kiedyś czytałeś, słyszałeś lub oglądałeś. Matematyka podręcznik str. 33, zad. 1 i 2.    Zadanie dodatkowe dla chętnych na szóstkę str. 32 zad.2 – matematyka.

16. 04. Czwartek
Temat dnia  – Wizyta w teatrze

Przeczytasz tekst : Ale teatr str. 80 – 81, dowiesz się jakie psoty poczynił chochlik w teatrze. Teraz wiesz, że w wierszu występują sytuacje humorystyczne. Twoim zadaniem jest wyszukać nazwy zawodów związanych  z teatrem i wykonaj ćwiczenia  str. 86 – 87.
Matematyka ćwiczenia str. 45 – 46. 

15.04. Środa 
Witam po świętach i podaję kolejne tematy zdalnej pracy dzieci.
Temat dnia – Fantastyczne dzieła architektury
Wyjaśnijmy słowo architektura , to projektowanie i wykonanie różnych budowli przestrzennych np. rzeźba, dom , most, itp. Z kolei architekt to osoba, która kształci się i posiada odpowiednie uprawnienia do planowania i wykonywania różnych budowli. Poznasz w podręczniku str. 78- 79 Niezwykle budowle świata . Uważnie przeczytaj tekst informacyjny, następnie na tej podst. Wykonasz zadania w ćwiczeniach str 84 – 85.  Z matematyki wykonaj zadania podręcznik str. 31 zad. 4


8.04. Środa
Temat dnia – Wielkanocna niespodzianka
Co chciała włożyć do koszyczka dziewczynka ? Pomyśl na podst. tekstu str.82 -83. W ćwiczeniach wybierz sobie dla siebie zadania , które potrafisz samodzielnie zrobić str. 90- 92. W środę mamy plastykę wiec zrób zdjęcie pisanki , którą zrobisz lub zrobiłeś, może być pisanka na kartce. Dwa tematy Budowle i Teatr str. 78  81 po świętach …..proszę o przesyłanie prac pisemnych wg. ustalenia.

7.04. Wtorek
Temat dnia-  W świecie mitów
Wyjaśnijmy słowo mit – to opowieść o Bogach i istotach nadprzyrodzonych, poznasz jeden z mitów pt. Puszka Pandory str.75 – 78, możesz poprosić o przeczytanie kogoś starszego. Pomyśl dlaczego Zeus zesłał na ziemię kobietę i tajemniczą puszkę ? Co puszka zawierała ?  Wykonaj w ćwiczeniach zad. 1-4. Zastanów się ustnie nad zad.5. Matematyka zad. Str 44. 

6. 04. Poniedziałek
Jeszcze 3 dni nauki do wolnego czasu z racji Świąt Wielkanocnych. Bardzo dziękuje rodzicom za wkład pracy przy zdalnym nauczaniu, właściwie to dzięki  Waszej  pomocy dzieci mogą uczyć się każdego dnia.

Z  OKAZJI  ŚWIĄT  WIELKANOCNYCH  DUŻO ZDROWIA,  
SPOKOJU  I NADZIEI – dla całej rodziny                                                                                                    życzy wych. H. Malik

Temat dnia –  Co jest naprawdę ważne

Dzisiaj pracę rozpoczniesz sobie od przeczytania czytanki str.73 – 74, pt. Mgły wachlarzem nie rozpędzisz. W tytule i w treści opowiadania występuje mgła, która utrudnia widoczność w przemieszczaniu się. Pomyśl : Co chciała zrobić dziewczynka, żeby przyspieszyć spotkanie z tatą i czy mgła przeszkodziła w przyjeździe taty do domu. Teraz łatwiej zrozumiesz dlaczego są w życiu rzeczy ważne, ważniejsze i najważniejsze. Następnie wykonasz zadania w ćwiczeniach str. 80 – 81.  Porozmawiaj z rodzicem co jest dla niego najważniejsze w życiu i opowiedz co dla ciebie jest ważne , a co ważniejsze ? Z matematyki  ciąg dalszy ,uzupełniamy ćwiczenia do str. 43


3. 04. Piątek 
Temat dnia – Dziwne, niezwykle, nietypowe.
Zapoznajesz się z tekstem informacyjnym str. 72 i przystępujesz do samodzielnej pracy –  Dzień odkrywców, ćwiczenia str.78 – 79. Matematyka zadania do strony 43. Jeżeli jeszcze nie wybrałeś książki z biblioteczki domowej to znów cię tam odsyłam – czytanie to dobry czas na spędzanie wolnego czas.

2.04.  Czwartek
Temat dnia- Podróży ciąg dalszy
 W dniu dzisiejszym czeka na Ciebie opowiadanie pt. Jak wylecieć z lotniska. Zastanów się nad zachowaniem chłopców , czy było ono właściwe? Jeszcze poczujesz się jak na lotnisku wykonując zadania w ćw. str. 77. Rozglądnij się po pokoju,  poszukaj pudełek, kartonów  papier kolorowy, jeżeli masz pomysł sklej model samolotu, statku lub zrób z pudełek pociąg, może też być twoja wizja twojego pojazdu kosmicznego. Jeżeli nie masz koncepcji lub jesteś słabym konstruktorem – narysuj obrazek w swoim ulubionym temacie. Matematyka str. 40 – 41. Przypominam o potyczkach ortograficznych, tu pracujemy dowolnie i zawsze starannie.

1.04.  Środa
Temat dnia – Na lotnisku

1. Kwietnia prima aprilis, wiec nie wyruszamy w podróż, możemy sobie wyobrazić, a pomogą nam w tym ilustracje z tekstem str. 69. Po zapoznaniu się , możesz spokojnie przystąpić do zadań w ćwiczeniach str.76.  Pozostały czas spędzisz  na zadaniu plastycznym. Wybierz jeden środek transportu lądowy lub morski, lub powietrzny i namaluj na kartce, jeżeli nie możesz się zdecydować na jeden zrób 2 albo więcej obrazków. Te prace przesyłamy na grupowy messenger. Matematyka str. 39.

31. 03. Wtorek
Temat dnia –  Statki na widnokręgu.

Dzisiaj przeczytaj sobie wiersz z podręcznika str. 66 – 67 i wypisz do zeszytu nazwy wymienionych w tekście nazw statków. Teraz w miarę swoich możliwości przystąp do zadań w ćwiczeniach str. 74 – 75. Matematyka str. 38. Przypominam o zadaniach :  Potyczki ortograficzne, czytamy swoje ulubione książki, powtarzamy tabliczkę mnożenia i dzielenia.

30. 03. Poniedziałek

Czekają nas kolejne dni nauki zdalnej, musimy być bardzo odpowiedzialni i cierpliwi w tej pracy. Życzę wszystkim, abyśmy jak najszybciej mogli w bezpiecznych warunkach spotkać się na wspólnej pracy, nauce i  zabawie w szkole.

Temat dnia –  Podróżujemy po lądzie.
Zapoznaj się z rodzajami transportu lądowego : samochodowy i kolejowy dla ludzi i do przewozu towarów, podręcznik str. 63.  Przeczytaj opowiadanie pt. Duch pociągowy, a dowiesz się – co działo się w pociągu podmiejskim podczas podróży ducha. Wykonaj w ćw. zadania str. 72 – 73. W języku polskim i w matematyce najpierw pracujemy samodzielnie, potem pytamy rodziców, możemy zadzwonić do mnie lub pozostawiamy zadanie nierozwiązane . W największym stopniu decydują rodzice co jest konieczne , a co opuszczamy. Matematyka ćwiczenia str. 37.


26. 03. piątek
Temat dnia –  Wyznaczamy kierunki.  

Dokładnie i uważnie przeczytaj tekst informacyjny na str. 62 podręcznik,  tak abyś samodzielnie wykonał zadania w ćwiczeniach  str.  71 ,  zad. 3 i 4, jeżeli potrafisz zadanie z gwiazdką nr. 5 to też wyzwanie dla Ciebie.  W ramach zajęć technicznych wykonaj zabawkowy kompas lub narysuj na kartce. 
W ramach własnego czytelnictwa, przeszukaj domową biblioteczkę,  i wybierz sobie dowolną książkę , która tam na Ciebie czeka. Czytamy , bo to dobry sposób spędzania wolnego czasu.

26. 03. czwartek
Temat dnia –  Wędrówki z kompasem.  Rozpoczniesz swoją pracę od przeczytania w podręczniku czytanki str. 60 – 61
Naprzeciwko północy. Pomyśl do czego przysłużył się dzieciom kompas i czy bez niego mogłyby powrócić do domu.
Przypominam   kompas wskazuje zawsze północ, pozostałe kierunki łatwo już rozpoznajemy.  Teraz  rozwiąż krzyżówkę w ćwiczeniach  str. 70. 
Z matematyki pozostawiam dowolność wyboru 1 zadania z podręcznika. To zadanie które sam potrafisz zrobić lub z pomocą rodzica.

25.03.  środa
Temat dnia – Praca twórcza.
 Mamy kolejny dzień pracy zdalnej. W tym dniu napiszesz w zeszycie  zadanie korzystając  z podpowiedzi w podręczniku str. 57.
Pamiętasz jak na podstawie zgromadzonego słownictwa i pytań, które są podane, tworzyliśmy opisy –  tym razem  Opis forsycji.  
Dbaj o staranność i uważaj by nie popełniać błędów.
Koniecznie dbaj o rozwój fizyczny, przypomnij sobie zestawy ćwiczeń, które robiliśmy na sali gimnastycznej . 5 – 10 powtórzeń : skłony,  przysiady,  w pozycji leżącej na dywanie, przysiad podparty, turlanie ( koniecznie przy otwartym oknie ).  Życzę miłej zabawy ruchowej.

24.03. wtorek
Temat dnia – Co nas czeka w kwietniu
,

przeczytaj informacje w podręczniku str. 58-59 część dalsza praca z kartką kalendarza, Dzień Odkrywców ćwiczenia str. 68-69. Matematyka – przypominamy sobie, 1000 poznaliśmy już w klasie 2, teraz wejdz na str 26 podręcznik z matematyki i poczytaj o tysiącu, ile to dziesiątek, setek i rozwiąż zadania w ćw. str.34 – 35.

23.03. poniedziałek
Jesteście wszyscy bardzo ważni i ważny jest obecny czas,  warunki do nauki muszą nas mobilizować i nie  oznaczają wolnego czasu. Potraficie być samodzielni w zadaniach np. Potyczki ortograficzne, zadania z treścią według własnych możliwości, o inne zadania pytajcie, piszcie maile halina.malik@interia.pl.

Temat dnia – Na wiosnę wszystko się zmienia.  Jeżeli przeczytałeś wskazaną wcześniej lekturę- H.Ch. Andersen –  Brzydkie Kaczątko możesz przystąpić do pracy z tekstem, ćwiczenia str. 66-67. Czytasz polecenia, oczywiście napotykając problem – zadanie pozostawiasz nierozwiązane lub prosisz o pomoc rodzica. Jeżeli jeszcze nie przeczytałeś ,to musisz to nadrobić teraz.

Dzisiaj też ważne zadanie, ZAKŁADAMY HODOWLE FASOLI  podręcznik  str. 54.


20.03. piątek
Temat dnia Po śladach wiosny
.

Przeczytaj tekst z podręcznika str. 55-56 , a dowiesz się co spotkało Jasia podczas spaceru z tatą, jak bardzo przydała się dobra obserwacja chłopca w trudnej sytuacji, praca w ćwicz. str. 64.  Matematyka  teraz czas na sprawdzenie swoich umiejętności, wykonaj w miarę samodzielnie zadania Sprawdzam siebie str. 32-33.

19.03. czwartek
Temat dnia – Wiosna w nas .

Rozbawisz się śmiesznym tekstem, więc proponuję przeczytać tekst literacki str. 52- Co robimy wiosną. Dalszą część nauki spędzisz bardzo przyjemnie, ponieważ lubisz malować. Temat pracy plastycznej do wyboru, Wiosenny pejzaż, lub Pani Wiosna.

Swojej pracy zrób zdjęcie i prześlij do mnie, wspólna wystawa będzie miłą niespodzianką dla wszystkich nas w klasie.

Moja propozycja zrób ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce relaksacyjnej. Zadania z matematyki – Obliczenia w zakresie 100 z wykorzystaniem 4 podstawowych działań matematycznych str. 31 ćwiczenia.

18. 03. środa

 Temat dnia – W poszukiwaniu wiosny.
Ten temat zawsze kojarzył nam się z wycieczką i obserwacjami przyrody, ale dzisiaj będzie w nietypowy  sposób. Spójrz za okno i otwórz sobie podręcznik na str. 51, bardzo wolno i ze zrozumieniem przeczytaj wiersz – Wiosenne przebudzenie, porównaj obraz na zewnątrz z przeczytanym tekstem. Wyszukaj w tekście 10  czasowników i przepisz je do zeszytu, następnie wybierz sobie najładniejszą zwrotkę twoim zdaniem i wykonaj do niej ilustrację w zeszycie.

17.03. wtorek

Temat dnia – Takie niezwykłe miejsca,  przypomnijmy sobie co oznacza słowo muzeum,
  dzisiaj poznamy nietypowe muzealnictwo, patrz podręcznik str. 50. Teraz będąc  z daleka od swoich kolegów zaplanuj wycieczkę w ciekawe miejsce, patrz ćw. str. 57. Po wspólnym spotkaniu w klasie, odczytamy propozycje wszystkich dzieci. Po  przerwie w swojej pracy wykonaj zadania z matematyki. str.28 -29.

16.03. poniedziałek

Temat dnia – Cudze chwalicie, swego nie znacie,
patrz podręcznik str. 48-49. Przeczytaj informacje, Przyroda regionów Polski i zaobserwuj na obrazkach podane widoki. W ćwiczeniach str.  str. 55 wykonaj zad. 1i 2 w oparciu o tekst z podręcznika. Z matematyki rozwiąż zadania tekstowe str. 27.

 

 
 
Skip to content