Jarmark Bożonarodzeniowy – relacja i serdeczne podziękowania

Ciemne popołudnie rozświetla blask choinek. Chłodny zimowy krajobraz barwią kolorowe świąteczne stragany. Ciszę zagłuszają wesołe melodie, śmiech i gwar rozmów. Są dzieci i dorośli. Diabeł straszy, anioł rozwesela, a Mikołaj mówi: „Ho, ho ho”. Pomimo lekkiego mrozu atmosfera jest ciepła, przyjazna, radosna – po prostu iście świąteczna… – Niespotykany to obrazek w czasach upływających pod hasłami: „izolacja”, „dystans”, „odległość”. A jednak – namalowaliśmy go razem… i wspólnie podziwialiśmy 11 grudnia 2021 roku w czasie Jarmarku Bożonarodzeniowego w ZSP w Łysej Górze.

Narodziny idei i nasze intencje

Pomysł na Jarmark Bożonarodzeniowy zrodził się już we wrześniu. Po rozłąkach i powrotach – wciąż zresztą stawianych pod znakiem zapytania, po miesiącach nakazów, zakazów i separowania nas na szkolnych korytarzach byliśmy zwyczajnie stęsknieni za normalnością. Postanowiliśmy zatem zorganizować wydarzenie, które w jakiś sposób połączy na nowo społeczność szkolną i lokalną. Miało ono stać się wspólnym celem, bodźcem do podjęcia współpracy i ostatecznie przypomnieć, jak to dobrze jest być znowu razem. Okres bożonarodzeniowy, czas pełen radości, nadziei i rodzinnej atmosfery, uznaliśmy za idealną okazję do wspólnego spotkania. Wcale nie bez obaw o bezpieczeństwo. Raczej z niepewnością związaną z tym, co przyniesie kolejny dzień, ale po uszy wypełnieni nadzieją, pozwoliliśmy naszemu pomysłowi rozkwitać oraz przeradzać się w czyn.

Kulisy wydarzenia, czyli szkolna społeczność w ferworze pracy

Przygotowania do imprezy trwały kilka tygodni. Raz przynosiły satysfakcję, innym razem podnosiły adrenalinę. Najważniejsze było jednak to, że zaangażowały nas wszystkich: uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, a nawet instytucje i organizacje zewnętrzne. Szkolna biblioteka zmieniła się w pełną artystycznego nieładu pracownię, w której spod naszych rąk wychodziły kolejne świąteczne dekoracje. Działania toczyły się czasem do późnych godzin wieczornych. Trwała zbiórka materiałów niezbędnych do przygotowania stroików. Gromadziliśmy fanty na loterię. Piekliśmy i sprzedawaliśmy nasze łakocie, by inwestować zgromadzone środki we wszystko, co niezbędne dla sukcesu wydarzenia. W ciągu dnia
i wieczorami odbywały się próby, na których aktorzy – rodzice i dzieci, przygotowywali się do planowanego przedstawienia. Zaaranżowaliśmy scenografię i przystroiliśmy salę gimnastyczną. Drukowaliśmy ulotki i plakaty. Sprzątaliśmy i bałaganiliśmy na nowo. Słowem – działo się! Na szczęście dołączało do nas coraz więcej osób, które pomagały jak mogły i jak potrafiły. Wsparcie każdego było na wagę złota.

Dzień Jarmarku – wspólne spotkanie pod choinką

Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, nie wszystko się udaje i przynosi oczekiwane efekty. Ale uwaga! Tym razem było lepiej, niż mogliśmy się spodziewać. Po tym jak 11 grudnia przed budynkiem szkoły stanęły stragany ze świątecznymi dekoracjami, rozbłysnęły choinki, zaiskrzyły światełka i zaparkowały sanie Mikołaja, zaczęli zjawiać się pierwsi goście. Od godziny 15.30 do samego wieczora przed stoiskami przewijali się mieszkańcy Łysej Góry. Można było zakupić stroiki świąteczne i domowe pierniki, sfotografować się z Mikołajem oraz jego świtą czy wziąć udział w loterii fantowej. Albo po prostu pogawędzić ze sobą, posłuchać muzyki, podziwiać rękodzieło, posilić się gorącym poczęstunkiem. Gwoździem programu była inscenizacja na motywach opowiadania dla dzieci autorstwa niemieckiego pisarza Ernsta Theodora Wilhelma Hoffmanna „Dziadek do orzechów”.  Scenariuszem i reżyserią zajął się p. Piotr Matura. Utwory muzyczne stanowiące tło dla poszczególnych scen pochodziły m.in. z baletu Piotra Czajkowskiego. Scenografia przypominała tę prosto z teatru, a umiejętności wcielania się w rolę pozazdrościłby „naszym” rodzicom niejeden aktor. Ostatni punkt wieczoru – licytacja, która dostarczyła wielu emocji. Jej przedmiotem były trzy najbardziej wyjątkowe, ręcznie wykonane ozdoby świąteczne.  Rywalizacja była zacięta, a uczestnicy deklarowali niemałe sumy. Ostatecznie zwycięzcami licytacji zostali: p. Michał Banaś, p. Kamil Mentel i p. Andrzej Potępa.

Wzniosły cel

Już od jakiegoś czasu chwalimy się głośno, że Nasza Szkoła przygotowuje się do uroczystości przyjęcia nowego Sztandaru. Uroczystość ta została zaplanowana na wiosnę roku 2022. Wykonanie nowego Sztandaru jak i całe przedsięwzięcie wymaga sporych nakładów finansowych, dlatego cały dochód z Jarmarku zostanie przeznaczony właśnie na ten cel. Choć wiemy, że możemy liczyć na pomoc różnych instytucji, to chcieliśmy również sami wypracować część potrzebnych środków. Udało się tego dokonać dzięki połączeniu sił Grona Pedagogicznego i Pracowników Szkoły, Rady Rodziców, Samorządu Uczniowskiego oraz zewnętrznych organizacji i instytucji.

Podziękowania

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się zarówno w przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego, jak i udzielały się w dniu wydarzenia. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za bezinteresowną pomoc, ofiarność, cały wkład pracy i możliwość wspólnego działania – „ramię w ramię”.

Musicie wiedzieć, że BEZ WAS BY SIĘ NIE UDAŁO! – może to truizm, nieco oklepany banał, ale uwierzcie, że płynący z serca
i w zupełności zgodny z prawdą.

Wyrazy wdzięczności i uznania dla:

 • Nauczycieli: p. Renaty Wis, p. Bożeny Czajkowskiej-Bugaj,
  p. Anety Sowy, p. Sabiny Pantery-Migdy, p. Natalii Wiśniowskiej-Tryby, p. Danuty Nalepy, p. Lidii Piechnik, p. Izabeli Wołek, p. Małgorzaty Borowej, p. Mikoła Gurgula, p. Aleksandra Gurgula oraz wszystkich nauczycielek przedszkola – za tworzenie ozdób świątecznych, scenografii scenicznej, choreografii tańców dla dzieci oraz zaangażowanie w inne prace przygotowawcze i obsługę w trakcie jarmarku.
 • Księdza Krzysztofa Szkarłata – za pomoc w rozpropagowaniu imprezy oraz zorganizowaniu oświetlenia świątecznego
 • Pracowników Szkoły i Obsługi: p. Moniki Rosegnal – za ogromne zaangażowanie, ciągłe wsparcie i kreatywność, p. Moniki Opioły – za koordynowanie działań rodziców, udział w przygotowaniach i w samym jarmarku, gotowanie gorącego posiłku, pieczenie ciasta drożdżowego i wiele innych, a także dla p. Ewy Sachy, p. Zofii Pomykacz, na których pomoc zawsze można liczyć, dla pracowników stołówki szkolnej, konserwatora p. Bogdana Bibro za wsparcie techniczne. Szczególne podziękowania dla byłego konserwatora Pana Józefa Matury za wkład pracy
  w przygotowaniu wydarzenia
 • Rady Rodziców i rodziców zaangażowanych w przygotowania, tworzenie stroików, udział w zbiórkach i obsługę straganów: p. Renaty Najberek, p. Katarzyny Gacek, p. Weroniki Sachy, p. Kornelii Mentel, p. Eweliny Mentel, p. Moniki Drużkowskiej, p. Edyty Drużkowskiej, p. Olgi i Bartłomieja Krawczyk, p. Krzysztofa Szpaka, p. Tomasza Florka, p. Anny Duch, p. Anny Sachy, p. Zofii Brzezińskiej, p. Karoliny Myszki, p. Iwony Daniliewicz, p. Bernadety Malec.
 • Pana Piotra Matury za scenariusz i reżyserię „Dziadka do orzechów” oraz wspaniałych aktorów, których ponownie przedstawiamy:

Tytułowy Dziadek do orzechów – Jarosław Marek
Klara – Monika Szczupak, Pani dyrektor SP w Jaworsku
Fred – niesforny brat Klary, a zawodowo stróż prawa – Ogar Jakub
W podwójnej roli: Matki i Mysibaby – Magdalena Matura
Ojciec chrzestny Klary, sędzia Dlosermajer – Piotr Matura
Król myszy – Dorota Szpak
Pantaleon – Ewelina Mentel
Pani doktor – Emilia Marek
Pokojówka – Wiktoria Smoleń
Lokaj – Kamil Kuboń
Dzielni żołnierze i drapieżne myszy – uczennice i uczniowie SP w Łysej Górze

 • Pani Sołtys – p. Bożeny Sachy – za pomoc i zaangażowanie
 • Dyrektora DCK – p. Łukasza Przybyło – za wypożyczenie namiotów
 • Koła Gospodyń Wiejskich z Łysej Góry
 • Strażaków z OSP Łysa Góra za zapewnienie porządku
  i bezpieczeństwa podczas jarmarku.
Na koniec  szczególne podziękowania dla dyrektora ZSP w Łysej Górze, pana Artura Potępy, bez  którego całe przedsięwzięcie nie doszłoby do skutku. Dyrektor pozwalał, wspierał, doceniał, pomagał, zachęcał, działał… Bez jego aktywności i zaangażowania nasze starania nie mogłyby przynieść tak wspaniałych rezultatów.
 

Prosimy o wyrozumiałość, jeśli kogoś pominęliśmy. Doceniamy zaangażowanie każdego i liczy się dla nas nawet najmniejsza pomoc, jednak ilość osób, które wzięły udział w przedsięwzięciu jest tak duża, że istnieje możliwość, iż na liście brakuje czyjegoś nazwiska. Dlatego jeszcze raz dziękujemy każdemu, kto choć najmniejszym gestem przyczynił się do sukcesu wydarzenia.

Kiermasz:

Przedstawienie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *