KONCERT LAUREATÓW XVIII GMINNEGO KONKURSU KOLĘD I PASTORAŁEK

14 stycznia 2018 r., w niedzielę odbył się  Koncert Laureatów XVIII Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który corocznie organizowany jest przez nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny  oraz Dębińskie Centrum Kultury z siedzibą w Jastwi.

Doczekaliśmy w końcu, jak to zgrabnie określił dyrektor naszej szkoły, pan Artur Potępa, konkursu pełnoletniego. O ile w przypadku młodzieży „18” oznacza powód do radości, w przypadku cyklicznie powtarzającego się przedsięwzięcia istnieje ryzyko,  że zacznie ono trącić myszką, stanie się nudne i przewidywalne. Na szczęście nasz Koncert Laureatów wciąż cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród uczestników jak i zgromadzonej publiczności. Sala znowu wypełniona była po brzegi, a pochwały, które zebraliśmy na koniec wieczoru świadczą, że wciąż dajemy radę, a może jesteśmy coraz lepsi?

Wśród zgromadzonej publiczności nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz, m.in. pojawił się starosta powiatu brzeskiego, pan Andrzej Potępa, wójt gminy Dębno, pan Wiesław Kozłowski, sołtys Łysej Góry, pani Bożena Sacha, a także radni i inni zaproszeni goście. Mimo że okres Bożego Narodzenia dobiega końca, bo przecież już po wigilii, pasterce i Trzech Królach, udało nam się w czasie Koncertu powrócić na nowo do wigilijnego stołu, żłóbka i rodzinnej wręcz atmosfery. Kolędy, pastorałki i pieśni świąteczne mają w sobie jakąś wyjątkową moc, śpiewanie w ogóle zbliża ludzi, ale kolęd
w szczególności. Może dlatego, że kojarzą nam się z dzieciństwem, spokojem, rodziną? Trudno powiedzieć, ważne, że łączą i sprawiają radość. Odświeżona nieco w tym roku scenografia, przywodząca na myśl ciepło domowego ogniska i czytana przez jedną
z konferansjerek Bajka o wigilijnej gwiazdce dopełniły całości. Było klimatycznie, magicznie, baśniowo i świątecznie. A wszystko to na chwałę Bożą i dla „sytości ducha”.

W tym roku na scenie zaprezentowało się 18 spośród 20 Laureatów, repertuar był bardzo urozmaicony- liryczny, spokojny, wesoły, skoczny i wzruszający, w myśl zasady „dla każdego coś dobrego. Sądząc po brawach i przychylnych komentarzach, każdy coś dla siebie znalazł. Po występach  Laureatów dyrektor DCK z siedzibą w Jastwi, pan Włodzimierz Gurgul zaprosił na scenę starostę powiatu brzeskiego i wójta gminy Dębno, prosząc o pomoc w rozdaniu okazjonalnych dyplomów. Była chwila dla fotoreporterów
i noworoczne życzenia, a potem… no właśnie to jeszcze nie koniec atrakcji. Na scenie pojawił się tercet smyczkowy, flecistka i… pianista oraz dwie wokalistki. Usłyszeliśmy  świąteczny koncert wokalno- instrumentalny, do którego repertuar, a także aranżacje przygotował dyrektor, pan Artur Potępa. Nie trzeba chyba dodawać, że właśnie on wystąpił w roli pianisty. Skład zespołu ponadto tworzyły uczennice bocheńskiej, brzeskiej i tarnowskiej szkoły muzycznej:  Aleksandra Kubala- skrzypce, Anna Pacura – skrzypce, Amelia Korda – altówka, flecistka to uczennica naszej szkoły, siódmoklasistka Ania Gurgul, a wokalistki to instruktorka wokalna DCK-u, pani Sylwia Pasek i jedna  z Laureatek Konkursu,  uczennica Publicznej Szkoły Podst. w  Łoniowej, Natalia Bojdo.

No cóż… pięknie było; tradycyjnie  i nowocześnie, lirycznie
i z przytupem, czyli „dla każdego…” . Miejmy nadzieję,
że w przyszłym roku znów uda nam się połączyć serca i  choć na chwilę przenieść wszystkich do ubogiej stajenki,  gdzie zrodziła się Miłość…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *