OBCHODY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

3 maja to data, która jest jedną z najważniejszych w kalendarzu świąt patriotycznych w Polsce. Tego dnia w 1791 r. uchwalono pierwszą w Europie, a drugą na świecie konstytucję. W czwartek (5.05.) uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczcili 231. rocznicę tego wydarzenia.

Na 4. godzinie wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej na uroczystym apelu, by wspólnie odśpiewać hymn i obejrzeć krótki montaż słowno-muzyczny w wykonaniu przedstawicieli klas VII, VI i V. Nad organizacją i przebiegiem majowej uroczystości czuwali nauczyciele: p. Mirosława Sacha, p. Natalia Wiśniowska-Tryba, p. Renata Wis oraz pan dyrektor Artur Potępa.

Pamiętamy, że uchwalona przez Sejm Czteroletni (1788-1792) Konstytucja 3 Maja była ratunkiem dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów po I rozbiorze (1772 r.). Zmieniała ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką i znosiła liberum veto.

Ustawa jest trwałym symbolem wielkich wartości: wolności, niepodległości i jedności Narodu Polskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *