Koncert Laureatów XVII Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek

DSC04712a15 stycznia 2017 r., w niedzielę odbył się w naszej szkole Koncert Laureatów XVII Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który corocznie organizowany jest przez Zespół Szkół w Łysej Górze oraz Dębińskie Centrum Kultury z siedzibą w Jastwi.

Wydarzenie niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności,
z pewnością ze względu na szczególne miejsce kolęd i pastorałek w sercach Polaków, ale także z powodu wysokiego poziomu artystycznego, jaki prezentują laureaci. Niemałe znaczenie ma też fakt, że wszyscy rodzice, dziadkowie, tudzież pozostała część rodziny zasiadają na widowni, by z wielkim wzruszeniem i dumą wesprzeć swoje pociechy.

Na Koncercie wystąpiło 16 spośród 18 laureatów, prezentującDSC04743a bardzo urozmaicony repertuar świąteczny, co nie uszło uwadze publiczności. Co jakiś czas dało się słyszeć szepty: ”O, tego nie znam, tego jeszcze nie słyszałam, a skąd oni ciągle te nowe piosenki biorą?…”

Oczywiście śpiewające dzieci są najważniejsze w czasie koncertu
i bez ich obecności przedsięwzięcia zwyczajnie by nie było.
Jednak docenić należy fakt, że występy odbywały się w bardzo przytulnej, świątecznej scenografii, o którą DSC04893bzadbali pracownicy Zespołu Szkół,
a która wyraźnie wzmocniła efekt rodzinnej wręcz atmosfery. Uroku dodawały również zapowiedzi konferansjerek, uczennic łysogórskiego gimnazjum, które starały się, aby magia świąt udzieliła się wszystkim zebranym.

Po występach nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów laureatom
przez organizatorów oraz zaproszonych gości – starostę powiatu brzeskiego, pana Andrzeja Potępę oraz przewodniczącego rady gminy Dębno, pana Piotra Maturę. Następnie przyszła pora na niespodziankę, czyli występ grupy kolędniczej z Gwoźdźca. Artyści ludowi zaprezentowali się w programie świątecznym,  w dość nietypowym rodzaju, bo z szopką lalkową. Przedstawiony przez kolędników  repertuar doceniony został w Małopolskim Przeglądzie grup Kolędniczych o Lipnicką Gwiazdę w Lipnicy Murowanej, gdzie zajął I miejsce. I to niestety był ostatni punkt Koncertu, ale może to
i lepiej? Bo przecież Lepszy duży niedosyt niż choćby odrobina przesytu…

Kolędo polska, zamknięta w najprostszych nutach i słowach.
Królujesz w domach w święta, by ludzi wzruszać od nowa.
Tak wiele teraz się dzieje i wokół tyle jest złego…
Kolędo! Daj nam nadzieję doczekać jutra lepszego.

Do siego roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *