OBCHODY 99. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości również w naszej placówce obchodziliśmy bardzo uroczyście. W piątek odbyła się akademia dla społeczności szkolnej, natomiast w sobotę, dokładnie w dniu 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości współorganizowaliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, parafią w Łysej Górze oraz Dębińskim Centrum Kultury uroczystości dla społeczności lokalnej.

Wśród gości pojawili się: wójt gminy Dębno, pan Wiesław Kozłowski, sołtys Łysej Góry, pani Bożena Sacha, proboszcz parafii, ksiądz Marian Wikar, prezes stowarzyszenia Krakus, pani Janina Nosek, przewodniczący rady gminy, pan Piotr Matura, radny rady gminy, pan Jan Sztabiński oraz mieszkańcy Łysej Góry.

Obchody święta cieszyły się dużym zainteresowaniem, może nawet większym niż w czasie minionych lat z tego względu, iż program uroczystości nieco odbiegał od poprzednich. Oczywiście jak zawsze rozpoczęto od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i jej Obrońców,  na której pojawiły się sztandary: naszej szkoły, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Koła Pszczelarzy Gminy Dębno, odbył się Apel Poległych, złożono wieńce na grobie Poległych   w obronie Ojczyzny. Jednak już oprawa artystyczna święta odbyła się nie jak co roku        w kościele, ale w budynku naszej szkoły. Pojawiły się także dodatkowe atrakcje… I tak:

Goście przybyli na uroczystość zostali podjęci grochówką- wojskową, chociaż ugotowaną w naszej szkolnej kuchni, następnie wszystkich zgromadzonych powitał dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury, pan Włodzimierz Gurgul. W końcu, po wypełnionym obowiązku wobec Poległych i uczcie dla ciała, przyszedł czas na ucztę dla ducha. I tutaj uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pod opieką i przewodnictwem dyrektora, pana Artura Potępy, jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Montaż słowno-muzyczny,          z wzruszającymi recytacjami, patriotycznymi piosenkami pięknie śpiewanymi i granymi „na żywo”  oraz „Gwóźdź” programu – Polonez w wykonaniu dzieci z klasy III zasłużyły na gromkie brawa
i pochwały, które się pojawiły. Całości dopełniła dekoracja –
w barwach narodowych, podkreślająca charakter święta, elegancka
i jednocześnie pozbawiona zadęcia czy  niepotrzebnego patosu. Udało się to niewątpliwie dzięki zaangażowaniu nauczycieli
i pracowników obsługi; na czele z dyrektorem. Wszystkim nie wymienionym z imienia  i nazwiska serdecznie dziękujemy.

Zebrani mogli także wysłuchać pieśni patriotycznych, w wykonaniu Scholii Dominikańskiej Affectus Populi, przygotowanych przez panią Anetę Kanię . Następnie popłynęły pieśni – również patriotyczne, ale już śpiewane przez wszystkich zebranych, niewątpliwie było to „patriotyczne śpiewanie”, a komu od niego nieco osłabły siły, mógł się wzmocnić w myśl starej maksymy „cukier krzepi”, gdyż na sali nie zabrakło słodkości dla gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *